מהי חרדה – הגורמים והתסמינים

כאשר אנו נתקלים בסיטואציות ובגורמים אשר מתפרשים אצלנו כסכנה, הגוף שלנו מגיב בהתאם – וזאת, בכדי לאפשר לנו להתגונן מפני אותה הסכנה. התגובה המדוברת, באה לידי ביטוי בעוררות גופנית ונפשית שהם בעצם מאפייני החרדה.

אצל אנשים אשר סובלים מהפרעת חרדה, התגובה הזאת תגיע במינונים גבוהים ובמקרים רבים, תעיק ותפגע ברמה כזאת או אחרת ברמת חייהם ואף ביכולות התפקוד היומיומיות שלהם.

האמת היא, שאף אדם אינו חסין מפני הפרעות החרדה - החרדה עלולה לפגוע באנשים בכל הגילאים והמינים ומכל קצוות האוכלוסייה והיא אינה פוסחת גם על פני אנשים בריאים ומתפקדים.

הפרעות חרדה נחשבות כיום לסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות – מחקרים מראים שקרוב ל-10 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת חרדה בעוצמה כזאת או אחרת. זאת, לצד העובדה שרוב האנשים מעידים כי הם עברו במהלך חייהם תקופות אשר אופיינו ברמת חרדה גבוהה מהנורמה.  נהוג להבדיל בין מצבי חרדה אשר מופיעים באופן ספונטני וסיבתם אינה ברורה וישנם גורמים הדרגתיים אותם יוצר האדם בתוך עצמו כתגובה לפגישה עם אחד הגורמים בגינם נגרמת החרדה.

חשוב לציין, שישנם סוגים שונים של הפרעות חרדה כגון: חרדה מוכללת, חרדה חברתית, פאניקה ועוד. כאשר לכל סוג יש את המאפיינים שלו – מהסיבה הזאת, נהוג לשייך את הפרעת החרדה לסוג שלה, בכדי לקבל תמונת מצב ברורה יותר לגבי אותו אדם. 

הגורמים לחרדה

ישנם גורמים שונים אשר עלולים לגרום להתפתחות של הפרעת חרדה - כאשר במקרים רבים, לא יתאפשר להתמקד באופן פרטני על הסיבה בגינה ההפרעה התפתחה. 
הגורמים יכולים להיות פסיכולוגיים, הם יכולים לנבוע מהמבנה האישיותי של אותו אדם.
 
הסיבות לחרדה יכולות להיגרם כתוצאה מאירועים שונים שאותו אדם עבר.

הסיבות יכולות להיות טמונות גם בנושא של איזון כימי – למשל, כתוצאה משימוש בסמים.

נהוג לשייך את הגורמים לחרדה גם לתחום הפיסיולוגי כמו: גנטיקה ותהליכים כימיים שונים של המוח. מעבר לגורמים הללו ישנן סיבות נוספות העלולות להוות כטריגר להתפתחותה של חרדה. 

תסמיני חרדה

תסמינים קוגניטיביים – אחד מהתסמינים הבולטים של החרדה, בא לידי ביטוי במחשבות טורדניות. אנשים אשר מתמודדים על מצבי חרדה מדווחים על מחשבות חוזרות אשר הופכות להיות במקרים רבים, אובססיביות.

מחשבות אלו עלולות למנוע מהסובלים מחרדה מלהתקדם בחייהם או לנקוט בפעולות שונות אשר יטיבו עם מצבם.
 
תסמינים פיזיולוגיים – בין התסמינים הגופניים אשר עלולים להוות את נחלתם של הסובלים מחרדה: דופק מהיר, נשימות מהירות, הזעה מוגברת, לחץ בבית החזה, סחרחורת, הפרעות שינה, הקאות, צימאון מוגבר ובריחת שתן.

תסמינים התנהגותיים (הימנעות) – הסובלים מחרדה ימנעו בדרך כלל מביצוע פעולות או מגע עם הגורמים אשר מעוררים אצלם את החרדה.

אנשים אשר סובלים מחרדה חיצונית יכולים להגיע למצב בו הם אינם יוצאים מפתח ביתם או מסרבים להיפגש עם אנשים אחרים מחשש שהדבר יעלה להם את תחושת החרדה.

החרדה בימינו

אנחנו חיים בתקופה לא קלה - קצב החיים מהיר (יש שיאמרו שמהיר מדי), כולם רוצים להצליח, להרוויח עוד כסף וגם לא לוותר על הגשמה עצמית ולצד זה, להחזיק בתא משפחתי מתפקד. הציפיות של החברה מאתנו ושלנו מעצמנו והקושי לעמוד בהן, גורם ללחצים, לסטרס ולחרדות, אשר עלולות להתפתח להפרעת חרדה.  
 
כיצד מטפלים בתחושת חרדה?

אפשר להתגבר על תחושת החרדה ולהחזיר את החיים שלכם אליכם לידיים. ניתן להתגבר על הפרעת חרדה בדרכים שונות. 
ישנן תרופות פסיכיאטריות וישנם גם סוגים שונים של שיטות טיפול ייעודיות. כל אחת מדרכי הטיפול בחרדה, טומן בחובו קונספט טיפולי אחר ותפיסה שונה למקור החרדה. המטרה היא למצוא דרך טיפולית שהיא גם אפקטיבית, גם נוחה עבור המטופל וגם טומנת בחובה מינימום של קשיים או תופעות לוואי. 

בדיוק בשביל זה אנחנו כאן, בשביל להציע לכם שיטת טיפול יעילה, מהירה, נוחה ומוכחת!

רוצים פרטים? צרו אתנו קשר ועשו את הצעד הראשון בדרך לחיים נטולי חרדות.  

טואול - בניית אתרים באינטרנט