התקף חרדהלא ניתן לשים את האצבע על סיבה ברורה להופעתו של התקף חרדה (המכונה גם התקף פאניקה) - זה יכול לקרות לאורך כל שעות היממה (בשעות הערות וגם בשינה) ובכל מקום בו אתם נמצאים. 

מה שכן ברור, אלו התסמינים הקשים המהווים חלק בלתי נפרד מכל התקף חרדה ובין היתר: תחושת פחד, דופק מהיר, הזעה, סחרחורת ותסמינים נוספים. 
מי שחווה התקף חרדה בפעם הראשונה, ימצא את התקף זה כמפחיד במיוחד ובמקרים מסוימים עלול להעלות חשש שמדובר בהתקף לב או בתופעה רפואית אחרת.
 
בפועל, התקפי חרדה אינם מסוכנים, מה שכן, הם פוגעים באיכות החיים ומקשים מאוד על הסובלים מהם ולכן, חשוב מאוד לא להזניח את המצב ולטפל בזה.

מנגנון ההישרדות הזה נקרא בשם "לחם-ברח-קפא". במח שלך יש איבר קטן שקוראים לו אמיגדלה שתפקידו לסרוק כל הזמן את הסביבה. אם האמיגדלה מוצאת סכנה, היא מיד משדרת למערכת ה"לחם-ברח-קפא" לעבוד.

מה זה התקף חרדה?

בגוף של כל אחד מאתנו ישנה מערכת אשר ייעודה להכין אותנו להתמודדות עם איומים וסכנות. חשיבותה של המערכת הזאת גבוהה לאין שיעור מכיוון שכבר משחר ההיסטוריה מערכת זאת סייעה לבני האדם לשרוד – וזה כמובן, תפקידה גם כיום, להתריע על כך שקיים איום או סיכון באמצעות תחושות פחד ותסמינים פיזיים. כאשר מערכת זאת מזהה סכנה, היא מפעילה את מנגנון "הילחם – ברח" שאלו בעצם דרכי הפעולה בהם אנו יכולים לנקוט בכדי להתמודד עם אותה הסכנה שהמערכת זיהתה.


שמכיוון שאותה מערכת מאוד רגישה, היא עלולה גם לפעול ללא סיבה. מקרים אלו הם בעצם התקפי החרדה.  

התקפי חרדה נמשכים בדרך כלל מספר דקות, אך ישנם מקרים שהם גם עלולים להימשך שעות. מדובר בחוויה אשר מלווה בקושי רב עבור מי שחווה את ההתקף ולכן, עם סיום ההתקף נדרש עוד זמן להתאוששות.
 
חשוב לציין, שאנשים אשר חווים התקף חרדה עלולים לפתח הפרעת חרדה מוכללת, מתוך הפחד שהתקף החרדה יהווה את נחלתם שוב.
 
התסמינים של התקף חרדה

בכדי לדעת שאכן חוותם התקף חרדה, ישנה רשימה של תסמינים, כאשר ההתקף כולל לפחות 4 מהתסמינים הללו, שאמורים להגיע לשיא בתוך כעשר דקות מתחילת ההתקף - חשוב להדגיש, שיש לשלול אירוע רפואי כגון: התקף לב או אירוע רפואי אחר.
 
התסמינים הם:

דפיקות לב מהירות
תחושה של סכנה המתקרבת
רעידות בגוף
הזעה מוגברת
דקירות או כאב בחזה
תחושת נימול
תחושת אי נוחות בדרכי העיכול או בחילה
הרגשה של חנק
כאבי בטן
קוצר נשימה
גלי חום או גלי קור
פחד מאובדן הדעת
סחרחורת
דפרסונליזציה – ניכור או ניתוק מהעצמי

התקף חרדה יכול כאמור, להוות את נחלתנו גם מתוך שינה, כאשר בתקופות לחוצות יותר, הסיכוי להתקפים שכאלו יעלה. 

סוגים של התקף חרדה

נהוג לחלק את התקפי החרדה ל-3 סוגים שונים:

התקף מצבי – התקף החרדה נובע כתוצאה מסיבה מסוימת – סיטואציה או מפגש קבוע, שבכל פעם בה או חווה אותו ההתקף מתחיל
התקף פתאומי – התקף המופיע לכל סיבה או אזהרה מוקדמת.
התקף עם נטייה למצביות – סיבות או סיטואציות בגינן קיים סיכוי שיתקיים התקף חרדה, אך זה לא וודאי.
 
הגורמים להתקפי חרדה

ישנם מספר גורמים אשר מחקרים מייחסים להם את הסיבה להתקפי חרדה - גורמים אלו אינם חד משמעיים. כך יוצא, שיש מי שמיחס את התקפי החרדה לגורמים ביולוגיים – מחקרים אף מאוששים כי  אנשים שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה, אשר סובלים מהתקפי חרדה, הינם בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בהפרעות שכאלו.

ההנחה המקובלת היא שהתקפי החרדה נוצרים כתוצאה משילוב של מספר גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וסביבתיים.
 
ישנן גישות שונות ומודלים שונים אשר כל אחד מהם מסתכל על הפרעת החרדה והמקורות שלה בצורה קצת שונה.
 
באופן כללי, מבנה המוח שלנו לא עבר שינויים ביולוגיים במשך שנות קיומנו, מה שכן עבר שינוי משמעותי, הם מושאי הפחד, החששות והאיומים איתם אנו נאלצים להתמודד. אנו חיים כיום, בחברה מאוד תחרותית ולוחצת, בצפיפות ובחשיפה לגירויים רבים - כאשר לרובנו אין הרבה הזדמנויות לקחת את הזמן, לנשום נשימה ארוכה ופשוט להירגע. העובדה שאנחנו חשופים לכל כך הרבה גירויים, משפיעה גם היא על הפעלת המערכת בגופנו המתריעה בפני סכנה, גם במקרים בהם אין באמת כל סכנה מוחשית. 

אם אתם סובלים מהתקפי החרדה ומתמודדים עם כל התסמינים הקשים אשר מהווים חלק ממנה, קרוב לוודאי שיותר חשוב עבורכם למצוא פתרון מאשר להבין לעומק את הגורמים להתקפים הללו ולנו יש את הפתרון עבורכם. 

אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר, לקבל את כל הפרטים על השיטה שלנו לטיפול בחרדות במטרה להשאיר את התקפי החרדה מאחוריכם. 

טואול - בניית אתרים באינטרנט