מהו מצב חרדה וכיצד יש להתמודד איתו

 

הגיע הזמן להתמודד עם הפחדים שלכם

 

רק המחשבה שאתם נמצאים במצב של חרדה כרוני, עלולה להכניס אתכם ללחץ, וליצור פאניקה אמיתית. אז קודם כל להירגע, גם אם זה מאד קשה לביצוע, ולנסות להבין, האם המצבים שמכניסים אתכם להתקפי חרדה, הם באמת כל כך קריטיים, ומה מסתתר מאחורי הפחדים שלכם? ואם עדיין, אתם לא מצליחים להתגבר על תחושות החרדה, אולי הגיע הזמן לטפל במצב באופן יסודי ואסרטיבי, שיחזיר את השליטה על המחשבות והפחדים שלכם, לידיכם. אין היגיון בחרדה כרונית, אז אל תחפשו סיבות לקיומה. כאשר אדם נמצא במצב של חרדה כרוני, גם ירידה למכולת או חציית כביש, הופכות לפעולות מפחידות, שהאדם החרד, אינו מסוגל להתמודד איתן.

 

להקשיב לאיתותים של הגוף

 

כעיקרון, המטרה של תחושת החרדה הינה להגן על האדם מפני איום, בין אם האיום אמיתי ובין אם לא. כדי להפעיל את מערכת ההגנה מספיק שתתגנב למוחו של האדם, מחשבה מודעת, או לא-מודעת על סכנה אפשרית, שיכולה להיות סכנה אמיתית, או דמיונית. כל אדם חש חרדה מדי פעם, היא עוזרת לו זהות איום, להתרכז בו ולגייס כוחות ומשאבים כדי להתמודד איתו. ההיערכות להתמודדות עם איום היא רב מערכתית. מבחינה קוגניטיבית, מבחינה מנטאלית ומבחינה פיזית. הגוף והנפש נערכים להתמודד עם איום, שמזוהה ע"י מנגנון החרדה.

 

במהלך התקפי חרדה, אדם חש דחף לפעול באופן שיפסיק את הגורם המאיים, אם ע"י תקיפה או בריחה. כאשר אדם אינו יכול לפעול או לברוח, הוא נאלץ להישאר במקומו ולהמתין בעמידה עצבנית, שלעיתים מלווה ברעידות, ואפילו, בטיקים. עד כאן, כאשר הגוף מגיב לסכנות אמיתיות ומנגנון החרדה מופעל באופן מצופה והגיוני. הבעיות מתחילות כאשר אדם, או סביבתו הקרובה מזהים, שהוא לוקה בהתקפי חרדה כששום סכנה לא אורבת לו. כשהתקפי החרדה הופכים לתכופים זהו איתות, שהגיע הזמן לפנות לגורם מקצועי שיוכל לסייע לו, לחזור לתפקוד רגיל.

 

מהן הסיבות להתרחשות של התקפי חרדה?

 

ישנן מספר סיבות מדוע מתרחשים התקפי חרדה. לפנינו שלוש סיבות, גנטית, ביולוגית ופסיכולוגית, המנסות להסביר מהם הגורמים להתקפי חרדה. ההסבר הגנטי מתייחס להפרעת הפאניקה כגורם אפשרי להיווצרות של התקפי חרדה. מחקרים שונים מצביעים על הפרעת הפאניקה העוברת בתורשה. לאדם עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שהובחן כסובל מהפרעת פאניקה, יש סיכוי פי 5 לסבול בעצמו מהפרעה דומה בהשוואה לאנשים שאין להם במשפחה מקרה דומה. ההסבר הביולוגי מתייחס לרמות שונות של מוליכים עצביים במוח (נוירוטרנסמיטורים) כגורם לתופעה של התקפי חרדה (פאניקה). ניסויים עם תרופות שונות הראו על השפעה של זמינות ההתקפים, כשנשארה השאלה הפתוחה, האם עלייה או ירידה במוליכים, הם הגורמים להופעת ההתקפים.

 

ההסבר הפסיכולוגי טוען שהתקפי חרדה מתרחשים כשאדם מתייחס לתחושות הגופניות שלו כמסוכנות, ונותן להן פירוש שאסון נוראי עומד לקרות. במצב כזה, החרדה מחמירה את הסימפטומים הגופניים, וכתוצאה מכך, מדדי הלחץ וההיסטריה של האדם מתגברים עוד יותר. מעגל הפחד הולך ומתחזק עד להתקף חרדה אימתני. ההסבר הפסיכולוגי נבחן והוכח בקרב בעלי חיים ובני אדם, ואף משמש כבסיס לטיפולים יעילים להתקפי חרדה.

 


טואול - בניית אתרים באינטרנט