סוגי חרדות

ישנם סוגים רבים של חרדות, כאשר לכל אחד מהסוגים יש את המאפיינים שלו ואת הסיבות להיווצרותן. המשותף לכל סוגי החרדות יבוא לידי ביטוי בקשיי ההסתגלות של הסובלים מהם,  בשעות ארוכות המתבזבזות על מחשבות אשר לעיתים, אין להן אחיזה ממשית במציאות ובתחושות כלליות לא נעימות ובפגיעה משמעותית באיכות החיים. 

הפרעות חרדה נפוצות:

פוביה ספציפית – פוביה מהווה מצב של פחד קיצוני מפני סיטואציה או  אובייקט מסוים. הפוביה באה לידי ביטוי בחרדה קיצונית ולא פרופורציונאלית שאין לה אחיזה ממשית במציאות. 
ברגע שהאדם אשר סובל מפוביה, נחשף לאובייקט אשר מעורר אותה, חלקים ספציפיים במוח שלו מתעוררים ובאים לידי ביטוי בתופעות פיזיות כגון: עליה בלחץ דם, שרירים מתוחים, חיוורון, קשיי נשימה ותופעות נוספות. בין הפוביות הנפוצות: פוביה מפני טיסות ופוביה מפני בעלי חיים מסוימים (ארכנופוביה לדוגמא, הוא שמה של פוביה מפני עכבישים).
 
חרדה מוכללת (GAD) – המאפיין הבולט ביותר של חרדה מוכללת הוא המחשבות הטורדניות והרמה הגבוהה של העיסוק בהן. אנשים אשר סובלים מהפרעת חרדה זו, עסוקים בתחושת החרדה במשך רוב שעות היום והחרדה מורגשת ומקשה על כל תחומי החיים שלהם. חשוב לציין, כי הסיבות לחרדה זו אינן ברורות גם עבור האנשים אשר סובלים ממנה. התסמינים הפיזיים של חרדה מוכללת באים לידי ביטוי בבעיות ריכוז, עייפות, בעיות שינה ועוד.

חרדה חברתית – הפרעת חרדה זו, כשמה, באה לידי ביטוי בפחד משורה ארוכה של מצבים חברתיים או מביצוע פעולות שונות בפומבי - כל חשיפה לאנשים עלולה לעורר את תחושת החרדה. 
הפחד האמתי המסתתר מאחורי החרדה החברתית הוא הפחד מפני דחייה או ביקורת מצד אנשים אחרים. במקרים קיצוניים הסובלים מחרדה חברתית, יתקשו ואף ימנעו להתמודד עם סיטואציות חברתיות שהם אינם מורגלים אליהן. חרדה חברתית פוגעת ביכולת של הסובלים ממנה לתפקד בחברה – מה שעלול להשפיע על היכולת להשתלב בשוק העבודה, לגרום לקשיים בלימודים ולפגוע גם בחיי הפנאי.
 
הפרעה טורדנית כפייתית – הפרעת ה-OCD  באה לידי ביטוי במחשבות אובססיביות אשר גורמות לתחושת החרדה ובפעולות טקסיות כפייתיות אשר מטרתן סילוק של אותן מחשבות – הפעולות אינן בהכרח קשורות למחשבות האובססיביות, דוגמא לפעולה טקסית היא שטיפת הידיים. מושאי המחשבות החוזרות והנשנות הנפוצים של הסובלים מהפרעה זו הם: ניקיון, ביטחון ובטיחות וחשש מפני מחסור.
 
הפרעה דחק פוסט טראומטית – מקורה של הפרעה זאת הוא חשיפה לאירוע טראומתי – אירוע מסכן חיים אשר היווה את נחלתו של הסובל מהפרעה או שאותו אדם, נחשף לאירוע שקרה לאדם הקרוב אליו. ההפרעה באה לידי ביטוי באי יכולת להתנתק מהטראומה, במחשבות חוזרות על האירוע, בסיוטים ובפלאשבקים. להפרעה מתלווה תחושת חרדה קבועה. 

אגורפוביה – אגורפוביה היא פחד ממקומות ציבוריים וממרחבים פתוחים. אנשים אשר סובלים מאגורפוביה ימנעו בדרך כלל מיציאה למקומות הומי אדם. האגורפוביה גורמת לסובלים ממנה לסבול מחרדה גבוהה שבחלק מהמקרים אין לה כל קשר למציאות, להעדיף מקומות בטוחים ומוכרים ולהימנע מיציאה למקומות הומי אדם.

חרדת נטישה – חרדה המלווה את הסובלים ממנה על בסיס קבוע, מפני האופציה בה דמויות משמעותיות בחייהם (הורים, בני זוג וכו') יעזבו או ייעלמו.
 
חרדת סטטוס – הפחד מפני אובדן של מעמד חברתי וסמלי סטטוס.

חרדת ביצוע – חרדת ביצוע מינית מאפיינת גברים ובעיקר בגילאים צעירים. החרדה מתאפיינת בפחד שמשהו ישתבש בעת קיום האקט המיני. תחושת החרדה גוררת במקרים רבים בעיות בזקפה או חוסר רצון לקיום יחסי מין.

חרדת מבחנים – חרדת ביצוע בעת התמודדות עם מבחנים או הערכות שונות. חרדה זו נפוצה בעיקר אצל תלמידים וסטודנטים, כאשר אצל חלק היא מופיעה בזמן ההתכוננות לבחינה ואצל חלק אחר היא צצה בזמן הבחינה.

חרדת במה – פחד לדבר בפני קבוצת אנשים. החרדה יכולה לנבוע מפני חוסר ניסיון בדיבור בפני קהל או מחשש שלא יהיה מה להגיד או שמה שיאמר לא ישמע או יתקבל טוב.
 
חרדת טיסות – חרדה מפני טיסות אשר יכולה למנוע מהסובלים ממנה מלטוס. החרדה יכולה לטמון בתוכה פחדים רבים הקשורים בעקיפין לטיסה: פחד מתאונה, פחד ממקום סגור, פחד מאובדן השליטה ועוד.
 
חרדה מראיונות עבודה – ראיונות עבודה יהוו את ה"טריגר" להופעת תסמיני החרדה. אנשים אשר סובלים מחרדה זאת, עלולים להימנע מלהגיע לראיונות עבודה וכחלק מכך, הם אינם משתלבים בשוק העבודה.
 
פחד מדחייה – פחד מסירוב ומדחייה – במצבים קיצוניים, הסובלים מהפחד הזה, עלולים להימנע מלקיים מערכות יחסים אינטימיות.

חרדת מוות – פחד חריג בעוצמתו מפני המוות – בעיקר המוות של אותו האדם הסובל מהחרדה.
 
פחד מהצלחה – פחד מפני עושר, יוקרה והשגת המטרות שאותם אנשים הציבו לעצמם – אנשים הסובלים מפחד זה חוששים שלא יהיו מסופקים גם כאשר מטרותיהם יושגו או מאמינים שאינם ראויים לדברים הטובים.
 
פחד מכישלון – אנשים הסובלים מפחד מכישלון, חוששים להרגיש שהם שווים פחות או שהם חסרי ערך. פחד מכישלון עלול לגרום למצבים בהם אותם אנשים לא ינקטו בצעדים להשגת המטרות שלהם מתוך חשש שצעדים אלו יכשלו.
 

סוגים נוספים של חרדות חרדת ביצוע חרדת קהל ובנוסף:

אקרופוביה – פחד מפני גבהים
הידרופוביה – פחד ממים
פירופוביה – פחד מאש
מיסופוביה – פחד מפני מחלות וחיידקים

קלסטרופוביה – פחד ממקומות סגורים


התמודדות טבעית בחרדות
כולנו מרגישים חרדים לפעמים, כולנו נלחצים וזה טבעי לחלוטין ולעיתים גם חיוני – החרדה מהווה את התגובה הטבעית של הגוף שלנו מפני מה שנתפס כאיום.
אבל חשוב להיות מודעים כי ישנם מקרים, בהם תחושת החרדה "משתלטת" לנו על המחשבות וממאנת לעזוב - ברגע שהתחושה הזאת, פוגעת ומפריעה לנו מלנהל חיים תקינים, זה כנראה אומר שאנחנו סובלים מהפרעת חרדה ושיש צורך לעשות מעשה ולטפל בהפרעה.
 
אין זה משנה מהו סוג החרדה ממנה אתם סובלים, צרו איתנו קשר ואנו נעניק לכם כלים להתמודד עם החרדה בעזרת טיפול ייחודי בחרדות שפיתחנו. 


טואול - בניית אתרים באינטרנט