חיפוש :

איך לטפל בחרדה באופן יעיל ואפקטיבי

איך לטפל בחרדה באופן יעיל ואפקטיבי

 

מהי חרדה וממה היא נובעת

 

במקרים רבים, תחושת חרדה יכולה להיות תחושה טבעית, ואפילו צפויה. למשל, טבעי שהורים דואגים לילדים הקטנים שלהם כשהם חולים, טבעי שהאישה דואגת לבעלה שיוצא למילואים ב"גזרה חמה", טבעי שתלמידים או סטודנטים יגלו סימני חרדה לפני בחינה מאתגרת וכו'. יש עוד הרבה דוגמאות של רגעי חרדה שהם טבעיים, שאינן מצביעות על אותם האנשים כסובלים מהפרעה נפשית.

 

יש מספר תסמינים שבאמצעותם אפשר לקבוע אם אדם סובל מחרדה כללית או מהתקפי חרדה. למשל, אם בזמן האחרון אתם מרגישים תחושת מחנק לא ברורה; דופק מהיר ולא נעים גם בזמן מנוחה; לחצים ועומס בחזה שאינם מרפים לא ביום ולא בלילה; לא מצליחים לישון או לאכול; מרגישים דקירות או כאבים מוזרים בכל מיני מקומות בגוף; עצבנות או עצב בלתי מוסברים; יכול להיות שאתם סובלים מהתקפי חרדה שאינכם מודעים להם. התקפי חרדה גורמים לאנשים את התחושה שעוד שנייה עולמם עומד להיחרב, ושאין פתרון הנראה לעין למשבר שהם מצויים בו. הבעיה הקטנה ביותר, הופכת למשבר עולמי. הגוף והמוח מפסיקים להגיב באופן רציונאלי, ורק מאמץ עילאי של האדם עצמו, יעזור לו להתגבר על תחושת החרדה שאינה מרפה.

 

אפשר להירגע – יש טיפול טבעי לסובלים מחרדה

 

ישנם אנשים שתחושת החרדה, או התקפי החרדה שמהם הם סובלים, מעמיקים אצלם את התחושה הקיימת, ומחמירים את מצבם. אדם המודע למצבו הנפשי, נכנס ללופ של חרדה עמוקה, מכיוון שהוא חושש שלא יצליח להירפא מהתופעה. אך גם במקרה של חרדה, ישנם פתרונות שיכולים לשנות את המצב באופן דרסטי. על מנת לצאת לדרך חדשה, על החולים לבחור בטיפול המתאים לצרכיהם השונים. השלב הראשון בטיפול בחרדות, הוא מציאת הסיבה העיקרית לתחושות החרדה ולמגר אותה. אחרי מציאת הסיבה, אפשר להגדיר את הכלים ואת הדרכים שאיתם יתמודד האדם עם הסיבה. טיפול בחרדה יאפשר לאדם לעבור תהליך שישנה עבורו מוסכמות והבנות שהוא חי איתם במשך כל חייו. הכלים שהוא ירכוש במהלך הטיפול בחרדה, יאפשרו לו להתמודד עם משברים עתידיים בחייו בצורה יעילה.

 

כיצד מטפלים ביעילות בחרדה לדוגמת חרדת בחינות

 

דרך החשיבה של האדם מובילה אותו למקומות שונים, מקדמת ועוזרת לו להגשים חלומות ולהתמודד עם משברים ואתגרים. אמנם, יש גם ללב מה להגיד בהחלטות ושיקולים שהאדם עושה בחייו, אך כשהוא נדרש להתמודד עם חרדות והתקפי חרדה, רוב הפתרונות למצבים שהוא מתמודד איתם, נמצאים בראשו. הכלים המטפלים בחרדה, פונים לדפוסי חשיבה, שמהם נוצרים חרדות והתקפי חרדה. אולי טראומה שאדם עבר בשלב כלשהו בחייו, הותירה בנפשו צלקות, שמוחו מתרגם לחרדות. הסיבות לחרדה יכולות להיות שונות, אך מי שמכתיב את התגובות למצבים שעלולים לעורר חרדה, הוא מרכז העצבים של האדם, ורק האדם עצמו, יכול לייצר דפוסי חשיבה חדשים, שיסייעו לו להתמודד עם הניצנים של התקפי חרדה, עוד לפני שההתקפים מופיעים.

img_ArticleTag התקפי חרדה
טואול - בניית אתרים באינטרנט