חיפוש :

איך מתמודדים נכון עם חרדות

איך מתמודדים נכון עם חרדות

 

מהו ההבדל בין תחושת פחד לבין תחושת חרדה

 

חרדה הינה מצב נפשי שלעיתים קרובות, מתלווים אליו תסמינים גופניים, כאשר האדם חש במצוקה נפשית, או מתמודד עם פחדים חזקים הנובעים מגורמים לא מציאותיים. עם זאת, קיים הבדל גדול בין תחושת פחד לבין תחושת חרדה. תחושת פחד מקורה בתחושת מתח ודאגה, מפני גורמים אמיתיים, אשר מהווים סכנה ממשית ומיידית. לעומת זאת, תחושה של חרדה נובעת מגורמים לא מוחשיים, שעשויים להיות לא מציאותיים או ממשיים. כעיקרון, חרדות הינן תחושות טבעיות ולעיתים, הן מסייעות לגוף להתמודד עם סיטואציות מלחיצות באופן טוב יותר. אך כאשר, חרדות הופכות לחלק בלתי נפרד מהחיים, ומפריעות לתפקודו השוטף של האדם, יהיה עליו לטפל בהן בהקדם האפשרי.

 

מהם הגורמים המובילים לחרדות?

 

בדומה להפרעות נפשיות אחרות, כשמדובר בתחושה של חרדות, השילוב של גורמים סביבתיים וגופניים, הם אלה המובילים למצבים של חרדה כשהיא מוגדרת כהפרעה נפשית.

ההיבטים הפיזיים האחראים על היווצרותן של חרדות מתבטאים מספר דרכים. למשל, חוסר איזון כימי מהווה בעיה מרכזית כאשר מופיעים מצבים של חרדה, והוא מוביל מרכזי לשינויים בכמות של חומרים חשובים במוח. לחומרים האלה קוראים, נוירוטרנסימטורים, והם אחראים על הקשר בין התאים השונים במערכת העצבים. כאשר הכמות של הנוירוטרנסימטורים יורדת במרכזים השולטים על ההתנהגות, רמות החרדה מתגברות. החומרים העיקריים הם: אדרנלין וסרטונין. קיימת אפשרות שגם מרכיב תורשתי תורם לשינויים ברמות החומרים.

 

חרדות – הסיבות הסביבתיות

 

סיבות סביבתיות עלולות ליצור תחושה של חרדה כמו: מתח נפשי הוא גורם מרכזי ליצירת חרדות. אדם החווה מצוקה נפשית לאורך זמן, עלול לפתח תחושת חרדה מוגברת. מקורות המתח יכולים לנבוע ממחלה, מבעיות כספיות ומקונפליקטים פנימיים, כמו זהות מינית. אירועי ילדות והתגברות טראומטיים מעלים את הסיכון לתחושה של חרדה. תכונות האופי והאישיות של האדם מהווים גורם משמעות מהווים גורם משמעות להתפתחות של תחושת חרדה אצל אנשים מסוימים. בד"כ מדובר באנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. אוכלוסיות נוספות שעלולות לסבול מתחושות חרדה, היא של אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות, כדיכאון, הפרעה דו קוטבית, או אנשים הסובלים מחרדה בצורה מוגברת.

 

סוגים שונים של חרדות והדרכים השונות לטפל בהם

 

ישנם מספר סוגים של חרדות. הבולטים שבהם: הפרעת חרדה כללית, התקפי חרדה, חרדה חברתית ופוביות מוגדרות. הפרעת חרדה כללית, יותר נפוצה בקרב נשים ומאפייניה הם: תחושת דאגה וחוסר מנוחה כללי כלפי החיים. התקפי חרדה מופיעים באופן פתאומי וללא גירוי חיצוני ומתאפיינים בתחושות פחד וחרדה עצומות, מול גורמים שאינם מוסברים. חרדה חברתית ופוביות אחרות גורמות לתחושה של אי נוחות קשה בסיטואציות חברתיות, או במצבים, שהאדם נמצא מול גורמים המהווים בעיניו גורם מאיים, כמו מעליות, מפגש מול בעלי חיים ומקומות גבוהים.

 

ישנם מספר טיפולים בחרדה. ניתן לטפל באמצעות תרופות, או ע"י טיפולים פסיכולוגיים המשלבים תרפיות שונות. היתרון של טיפול בחרדות ללא תרופות, הוא ביעילות בטווח הרחוק, כאשר האדם לומד לשלוט בפחדים שלו ומאמץ דפוסי התנהגות חדשים, לעומת הטיפול באמצעות תרופות, שעלול ליצור התמכרות אצל האדם, או, לאחר סיום הטיפול, האדם עלול לסבול מתופעה של רגרסיה וחזרה לתחושות של פחד וחרדות. 

img_ArticleTag חרדות
טואול - בניית אתרים באינטרנט