חיפוש :

מה תפקידה של קבוצת חרדה חברתית

מה תפקידה של קבוצת חרדה חברתית

 

אנשים אשר סובלים מחרדה חברתית מוצאים את עצמם מבודדים מהחברה ומתקשים להשתלב במקומות עבודה, או להיות חלק מקבוצה של אנשים. באמצעות טיפול שמכוון לאנשים הסובלים מאותה הבעיה, הם זוכים להזדמנות להירפא מתופעה שפוגעת בהם כפרט וביכולת שלהם להשתלב בחברה.

 

מהי חרדה חברתית?

 

התחום של הפרעות חרדה מכיל מספר משפחות. ביניהן קיימת משפחה המכונה "פוביות ספציפיות". מדובר בחרדות המתעוררות כתוצאה מחשיפה לגורם ספציפי, כשהנפגע מסוגל להצביע על האלמנט שמפחיד אותו. בין הפוביות הספציפיות הקיימות, אפשר למצוא פוביה למקומות גבוהים, למקומות סגורים, חרדת נהיגה, לבעלי חיים שונים, פחד מדם וגם, פוביה הקשורה לחשיפה חברתית. חרדה, או פוביה, חברתית באה לידי ביטוי כאשר אדם חושש מלהיות מובך או מושפל ע"י הסביבה החברתית. חרדה חברתית למשל, עשויה להתבטא בחרדת במה.

 

כעיקרון, בני אדם צמאים לחברה של אנשים אחרים. אדם חייב להיות בתוך חברה על מנת להתקיים, וכדי לפתח את עצמו. רוב האנשים עסוקים, במידה כזו או אחרת, בשאלה כיצד אנשים אחרים רואים אותם, מה הם חושבים עליהם ואיך הסביבה בכלל מגיבה אליהם. אלו מחשבות שמלוות כמעט כל אדם והן משפיעות בדרגות שונות על כל אחד. אבל כשמדובר באנשים הסובלים מחרדה חברתית, המחשבות האלו הן העיקר, והן לא רק מטרידות אותם, אלא מעוררות רמה גבוהה של תחושת חרדה שמשתקת את האדם כמעט לחלוטין. הן גורמות לאנשים הסובלים מחרדה חברתית, למצוקה תמידית המובילה לפגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי. חרדה חברתית מתאפיינת בדימוי עצמי נמוך, המתבטא בחשש של, מה חושבת עליו הסביבה, מהחשש להיקלע למצב מביכים או משפילים, וזאת מתוך ההנחה, שהאדם שווה פחות מאחרים.

 

למי מתאימה שיטת טיפול קבוצתית

 

הרבה אנשים סובלים מחרדה כללית, או מהתקפי חרדה וגם אם לא תמיד הם משתפים את הסביבה בתופעה, היא קיימת ומקשה על תפקוד רגיל בהרבה סיטואציות. שיטות הריפוי של חרדה כללית, ניתן למצוא שיטת ריפוי באמצעות קבוצת חרדה חברתית. הטיפול באמצעות קבוצה מסייע לאנשים הסובלים מחרדה חברתית ומוכנים להתנסות בשיטת טיפול ייחודית. בקבוצה נמצאים אנשים בעלי אותה בעיה, שאינם מצליחים ליצור, לתחזק או לתפקד במסגרות חברתיות שונות. טיפול קבוצתי בחרדה חברתית מתאים לכל אדם הסובל מהתופעה, ורוצה להתמודד איתה ולהשתחרר ממנה.

 

התפקיד של קבוצת חרדה חברתית שונה מהטיפול הקבוצתי הניתן בטיפולים אחרים, שבהם הטיפול מתבצע באופן קבוצתי. קבוצת חרדה חברתית מתפקדת באופן שונה בכך שהקבוצה אינה משמשת כקבוצת תמיכה, ואנשים אינם נדרשים להציג את עצמם, או לספר על המקרה שלהם. במהלך טיפול קבוצתי בחרדה חברתית, המשתתפים מקבלים מידע נחוץ על התופעה, כמו, מהם הגורמים להחמרה של התופעה, כיצד נחשפים ולומדים להתמודד עם מצבים מעוררי חרדה וכו'. המפגשים עוסקים גם בשינוי מחשבתי שיסייע להקטין את ההשפעה של המחשבות על ההתנהגות הקוגניטיבית. במהלך המפגשים, המשתתפים מבצעים תרגולים לשיפור מיומנויות חברתיות באמצעות לימוד וסימולציות למצבים של סמול-טוק, בקשות, סירובים, ראיונות עבודה ועוד.

 

img_ArticleTag חרדה חברתית
טואול - בניית אתרים באינטרנט