חיפוש :

דיכאון וחרדה – הטיפול התרופתי

תרופות נחשבות כאחת הדרכים היעילות לטיפול בחרדות. העניין הוא, שלמרות היעילות שלהן בטיפול הנקודתי בהפרעות, הן גם טומנות בחובן מיני תופעות לוואי.
אנשים רבים אינם מודעים בהכרח לתופעות לוואי אלו וחווים אותם על בשרם רק אחרי שהם מתחילים ליטול את התרופות.
בכדי לקבל החלטות נבונות ומושכלות לגבי נטילת תרופות, חשוב מאוד להכיר את סוגי התרופות הנפוצות לטיפול בהפרעות אלו, את אופן פעולתן ואת תופעות הלוואי שלהן.

בכדי להתאים את התרופה למטופל, על הפסיכיאטר להבין לעומק את סוג ההפרעה הספציפי ממנה סובל המטופל שלו כמו גם את רמת ההפרעה.
חשוב לציין, שלאורך כל תקופת השימוש בתרופה, חשוב להקפיד על מעקב אשר יתבצע על ידי הפסיכיאטר המטפל בכדי לאתר בזמן תופעות שליליות של התרופה ולוודא שהשפעת התרופה אכן יעילה.

סוגי התרופות נגד חרדה ודיכאון

תרופות מקבוצת SSRI – ייעודן של תרופות המשתייכות לקבוצה זו הוא להעלות את רמת הסרוטונין במוח.

בין התרופות המשתייכות לקבוצה הזו:
 • פרוזק: מיועדת לטיפול בהפרעות חרדה  מסוגים שונים בדיכאון ונחשבת לאחת התרופות הנפוצות ביותר.
  יתרונות: היא איננה נחשבת לקטלנית במידה של מינון יתר. יחסית לתרופות אחרות המיועדות לאותה המטרה, תופעות הלוואי שלה נחשבות לקלות.
  תופעת הלוואי: בחילות, כאבי ראש, חולשה, נדודי שינה, בעיות בתיאבון ותחושת עצבות. חסרון נוסף טמון בעובדה שלוקח זמן עד שהתרופה מתחילה להשפיע.  בתיאבון ותחושות של עצבות, עצבנות וחרדה.

 • ציפרלקס: מיועדת לטיפול בדיכאון ובהפרעות חרדה מסוגים שונים – המינון המומלץ לנטילת התרופה משתנה בהתאם למצבו של המטופל.
  יתרונות: נחשבת כיעילה במיוחד, גורמת לשיפור מהיר במצב המטופל, טומנת בחובה כמות מועטה של תופעות לוואי.
  תופעות לוואי: בחילות, כאבי בטן, יובש בפה, ירידה בחשק המיני. במקרים קיצוניים התרופה עלולה להחריף את רמת הדיכאון והחרדה של המטופל.

 • תרופות נוספות בקבוצה: סרוקסט, פבוקסיל, ציפרמיל ולוסטרל.

תרופות מקבוצת SNRI – תרופות המשתייכות לקבוצה הזו ניתנות למטופלים במקרים שתרופות מקבוצת SSRI אינן מתאימות או במקרים של חרדה ברמה קשה. תרופות אלו משפיעות גם על רמת הסרוטונין וגם על הנוראפינפרין (המוליך העצבי).

בין התרופות המשתייכות לקבוצה הזו:

 • ונלאפאקסין: תרופה המיועדת בעיקר לטיפול בדיכאון ובמצבים בהם תרופות אחרות אינן פועלות. התרופה מעכבת את הספיגה של סרטונין ושל הנוראדרנלין.
  יתרונות: יעילה במצבים בהם תרופות מקבוצת SSRI אינן מתאימות.
  תופעות לוואי: בחילות, כאבי ראש, הפרעות בתפקוד המיני, הזעת יתר, אינסומניה, יובש בפה, עלייה בלחץ הדם, ירידה בתיאבון, עצירות ועייפות.  

 • תרופה נוספת המשתייכת לקבוצה: מילנציפראם.

תרופות מקבוצת הטריציקלים (TCA) – תרופות המשתייכות לקבוצה הזו משפיעות גם הן על הסרוטונין והנוראפינפרין. מדובר בתרופות המשתייכות ל"דור הישן" וכיום, נהוג להשתמש בתרופות אלו לעיתים רחוקות וזאת בגלל תופעות לוואי רבות אותן הן טומנות בחובן.

בין התרופות המשתייכות לקבוצה הזו:

 • אנפרניל: ייעודה המקורי של התרופה היה לטיפול בדיכאון, אך כיום היא משמשת יותר לטיפול בהפרעות חרדה ובעיקר בהפרעת OCD. בכדי לדעת האם התרופה יעילה ומשפיעה, יש להקפיד ולנטול אותה למשך תקופה של בין 3 ל-6 שבועות.
  תופעות לוואי: סחרחורות, עצירות, טשטוש הראייה, ירידה בלחץ דם, עייפות, יובש בפה. במקרים קיצוניים תרופה זו אף יכולה לגרום לפגיעה בזיכרון, פגיעה בשיווי המשקל ונטייה להתנהגות תוקפנית. התרופה אסורה לשימוש בקרב חולים אשר סובלים ממחשבות אובדניות.

 • אלטרול/ אלטרולט: תרופה המשתייכת גם היא ל"דור הישן". התרופה מיועדת בבסיסה לטיפול בדיכאון ובעיקר למקרים של דיכאון מג'ורי. משמשת גם לטיפול בהתקפי חרדה, OCD ופאניקה.
  תופעות לוואי: בחילות, כאבי בטן, שלשולים, עצירות, ירידה בחשק המיני, יובש בפה ובעיות בשינה.
  התרופה אינה מתאימה לאנשים הסובלים ממחלות לב, כבד וגלאוקומה. חל איסור לשתות אלכוהול או לנהוג תחת ההשפעה של התרופה.

 • תרופות נוספות המשתייכות לקבוצה: טופרניל ונורטילין.

כאמור, ישנם סוגים שונים של תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, מכיוון שחלק גדול מהתרופות מגיע עם רשימה ארוכה של תופעות לוואי, חשוב להיות ערים לנושא הזה ובמידת הצורך לחפש אלטרנטיבה לטיפול בהפרעה.טואול - בניית אתרים באינטרנט