חיפוש :

על לימודי תרפיה באומנות וטיפול בחרדות


חרדות הן אחת התופעות הנפוצות ביותר בימינו: עפ"י מחקר מקיף שערך משרד הבריאות אחד מכל 6 ישראלים יסבול לפחות בפרק זמן מסוים בחייו מהפרעת חרדה או דיכאון, ובמהלך השנה שקדמה לביצוע אותו מחקר 10% מהישראלים סבלו מכך - 1 מכל 10!

בהתאם ישנו צורך במגוון רחב של טיפולים בחרדות, כך שכל אדם יוכל למצוא שיטה שהוא מתחבר אליה ואשר מצליחה להפחית את רמת החרדה ולאפשר לו שגרה תקינה וחיים עם איכות. גם האמנות "גויסה" לטובת טיפול שמטרתו נטרול המחשבות הבלתי נשלטות כי משהו ממש רע עומד להתרחש, והפסקת הופעת הסימפטומים הפיזיים והרגשיים כתוצאה מאי השקט, הלחץ ותחושת חוסר האונים.

איך אומנות מסייעת בתרפיה של הנפש?

כבר בסוף המאה ה-18 נערכו ניסיונות ראשוניים להיעזר באומנות לטובת טיפול בנפש, ב-1942 הוטבע המונח "טיפול באומנות" ומאז התחום הלך והשתכלל וכיום ניתן לעבור הכשרה מסודרת ומקיפה במסגרת לימודי תרפיה באומנות כאן.

ישנן 2 דרכים אפשריות שבהן יצירות אומנות באות לידי ביטוי במסגרת טיפול בחרדות, וטיפולים באופן כללי:

1. המטופל הוא זה שיוצר יצירות אומנות, המטפל מקבל תובנות שונות דרך התבוננות הן בתוצר המוגמר והן בתהליך היצירה, והפחתת רמות החרדה נובעת גם מעצם יצירת האומנות שהינה תהליך שמאפשר שחרור רגשי וגם הודות לאינפורמציה שקיבל המטפל גם מבלי שהמטופל יידרש לתמלל את מצוקותיו, מחשבותיו ותחושותיו.

2. יצירות אומנות משמשות כבסיס לאינטראקציה בין המטופל למטפל, ובפרט להעלאת תכנים עמוקים שלרוב אינם מודעים.

באופן טבעי לימודי תרפיה באומנות מקנים כלים המאפשרים טיפולים בשתי הגישות הנ"ל, בהתאם לכישורים האומנותיים של כל מטופל ומטופלת.

מדוע אומנות מתאימה במיוחד לטיפול בחרדות?

בחלק מהמקרים עצם הניסיון לטפל בחרדות מעורר חרדה, שהרי באופן טבעי תוך כדי טיפול עולים תכנים שמייצרים אצל המטופל פחד עז ואי שקט משמעותי (כך למשל מי שסובל מחרדה חברתית ירגיש לחץ לא רק בסיטואציות חברתיות אלא גם כשהוא מדבר על כך ובעצם מדמיין את עצמו במצב שאינו רצוי מבחינתו).

האומנות מייתרת בשלב ראשון את הצורך בביטוי מילולי, ובנוסף להיותה גורם מתווך יעיל היא גם מסייעת בשיכוך המתח ומאפשרת עיבוד אפקטיבי יותר של הרגשות הקשים.

שילוב בין העיוני למעשי

לימודי תרפיה באומנות מורכבים מקורסים עיוניים ומהכשרה מעשית שהינה נדבך משמעותי בהכשרת מטפלים באומנות. ההכשרה מתבצעת במגוון רחב של מקומות רלוונטיים ועם קבוצות שונות באוכלוסייה, ותמיד עם ליווי צמוד של אנשי מקצוע מנוסים בתחום.

הלימודים התיאורטיים נחלקים ל-3 תחומים: טיפול ואבחון באופן כללי, מתודולוגיה ומחקר וכמובן טיפול באמצעות אומנויות שונות (ובדרך כלל עם דגש עם אמנות חזותית).

בהתאם גם תנאי הקבלה לתוכניות השונות המכשירות מטפלים באומנות מורכבים הן מתנאים לגבי ידע ויכולות מתחום הפסיכולוגיה והן מתנאים לגבי ידע ויכולות מתחום האומנות. במידת הצורך נדרשים המועמדים לעבור לימודי השלמה בתחומים הנ"ל עוד לפני הכשרתם כמטפלים באמצעות אומנות.

 

טואול - בניית אתרים באינטרנט