חיפוש :

איך לטפל בחרדת בחינות?

טיפול בחרדת בחינות

כבר מגיל צעיר, ולאורך כל שלבי החיים, מגיעים מצבים בו אנחנו נדרשים לעבור בחינות וטסטים שונים הבאים לבדוק את רמת הידע שלנו, את הביצועים שלנו, כישורים, הישגים וכו'.

זה מתחיל בתקופת הלימודים בכל גיל, בצבא, ובמסגרות עבודה בהם דורשים זאת בעת לעת. למרות שבדרך כלל דואגים ליידע מראש על מועדי בחינות, ואף יודעים על מה נבחנים. מתחילה תחושה ראשונית של לחץ, שאלות אישיות האם אנחנו יודעים את הנתונים ברמה מספיק טובה כדי לעבור את הבחינות? כמה זמן יערכו הבחינות? מה נדרש מאתנו כהכנה לקראת הבחינות? ועוד מחשבות רבות אחרות ומשונות. כל זה ועוד מכניס אנשים מסוימים לחרדת בחינות.

מהי חרדת בחינות?

חרדת בחינות כמו כל תופעת חרדות אחרת, מלווה בסימפטומים קשים ואינדיבידואליים לכל אחד ואחת באופן שונה. חלק מהסימפטומים הידועים לנו בחרדת בחינות הם: מתח, דאגה מהלא נודע, פחד, רגשות אשם, דיכאון, וחוסר יכולת עד כדי קיפאון מחשבתי ואפילו מוטורי לקראת ובמהלך הבחינות.

כמו כן ישנם גם תגובות פיזיות בחרדת בחינות כמו: דופק מהיר, לחץ דם גבוה, קושי בנשימה, הזעת יתר, חוסר תיאבון, והפרעות שינה. בכל הקשור להתנהגות ודרכי פעולה אזי יש תחושה של בלבול, שכחה אפילו בדברים בסיסיים ולאו דווקא קשורים לנושא הבחינות.

חרדת בחינות

חדרת בחינות שלא מטופלת מביאה לתוצאה אחת, הימנעות מלבצע את הבחינות, דבר שעלול לפגוע באדם בהתפתחותו ובקידומו בחיים, בלימודים ובכל דבר אחר.

חרדת בחינות באה לעיתים בשלב ההתכוננות לבחינות ולעיתים במהלך הבחינות עצמן, כדי לטפל בחרדות אלה נדרשת פעולת אבחון של הסיטואציה ואיך כל אדם באופן אישי מגיב בזמן חרדת הבחינות. חשוב גם לאתר את הסימפטומים התדירים כדי לטפל בהם נקודתית ולהחזיר למעשה את תחושת הביטחון האישי ולהעלים את תופעת חרדת הבחינות.

הטיפול בחרדת בחינות פועל בשיטה של טיפול באמצעות שינוי דרכי פעולה ודרכי התנהגות באופן יסודי. במרכז שלמות, מרכז טיפולי המתמחה בטיפולים של לחץ מתח וחרדות, דואגים לכם ועוזרים להתמודד עם כל סוגי החרדות ועם חרדת בחינות. במרכז מתבצעת בדיקה ואבחון ראשוני בדיסקרטיות מלאה וברמת קשב מוחלטת לצרכים של המטופל.

לאחר שלבי האבחון, תבוצע החלטה משותפת והמלצה לדרכי טיפול באמצעות סדרת טיפולים ושיחות מקצועיות ברמה פרטנית או קבוצתית. וזאת בהתאם לרצון המטופל ולאופי ורמת החרדת בחינות.

מטרת הטיפול, היא לבנות דרך חדשה תוך כדי תהליך ולקבל כלים ושיטות להתמודדות ולסלול דרך חדשה עד לסילוק החרדה בכלל ולהישגים כנדרש. במרכז שלמות, מטפלים בחרדת בחינות כמו בכל חרדה אחרת.

חוסר טיפול והזנחה תגרום להשתלטות בלתי רצונית על המחשבות האישיים, על איום מתמיד ופחד מכישלון. ברגע שתופעה זו מתקיימת, חשוב לטפל בשיטות ייחודיות כמו במרכז שלמות על מנת לשנות ולהתגבר על חרדות ועל חרדת הבחינות בפרט.

אם אתם חושבים שאתם סובלים מחרדת בחינות, צרו קשר עם מרכז שלמות ותקבלו כלים וטיפול שישנו לכם את התפיסה ויסירו את החרדה.

טואול - בניית אתרים באינטרנט