דיכאון תזונה

דיכאון מסוג זה שכיח בעיקר בקרב גברים. זהו מקרה פרטי של דיכאון סמוי מן הרגש אך בהחלט קיים. תחילה נסביר מהי הפונקציה של המזון וכיצד האדם מפרש אותה. ההבדל בין המהות לבין הפירוש עשוי לשפוך אור על מצבו הדיכאוני של המטופל. כפי שאתם בוודאי יודעים, מזון הוא כלי לאספקת אנרגיה לגוף האדם על מנת שיוכל לצבור כוח ומשאבים ולתפקד בחיי היום יום. האדם, בשל כך שהוא נהנה מהמזון שהוא אוכל, או לחילופין מגיב בחוסר הנאה, לוקח את המזון שלו למחוזות רגשיים. כאן, מתחילה תופעה של דיכאון תזונה.

המזונות שמעודדים דיכאון – וכיצד ניתן לדעת שזה קורה לנו?

מזונות שמעודדים דיכאון סובבים סביב הסוכר אבל לא רק. מזונות שמכילים סוכר ישיר, שוקולד במרירות נמוכה, צבעי מאכל ממותקים, וכד'. אלו עשויים להיות גם מזונות מעובדים בהם הסוכר אינו רשום כמרכיב ישיר אלא נוצר כתוצאה מפירוקים: שומן מזוקק למשל גורם להתהוות סוכרים וכמוהו גם מזון עתיר פחמימות וממועט בחלבונים. כאשר אנו אוכלים מזון שידוע בקרב רובנו כג'אנק פוד, החל ממטוגנים למיניהם ועד למנות אחרונות שנצרכות במשורה כמו מילקשייק ודומיו, ואנו נכנסים לשגרה של אכילת המזונות הללו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בדיכאון סמוי שהוא למעשה דיכאון תזונה.

גם אם בימים הראשונים אכלנו את זה וזה היה מקרה חד פעמי, ביום המחר יהיו לזה השלכות: היציאות הקשות בשירותים והכרס המתפתחת יגרמו לנו להאשים את עצמנו 'למה עשינו את זה'? לכן אנשים שכבר סובלים מעודפי שומן בבטן נמצאים במצב של קושי אמיתי לצאת מזה כי מצד אחד הם יודעים שעליהם לעשות מעשה ומצד שני קשה להם מאד להיפרד מהרגלי התזונה שלהם.

תפריט תזונה

מהן הפתרונות המומלצות כאשר יש דיכאון תזונה?

בראש ובראשונה יש לנסות לווסת את התזונה שלנו למחוזות הבריאים. אם אינכם מסוגלים לעשות זאת לבד, יש להתייעץ עם נטורופת אשר יסייע לכם למצוא מזון תחליפי למה שאתם אוכלים. לדוגמה, שוקולד מתוק עשוי לעודד דיכאון אבל שוקולד מר של 90-100% יכיל בדיוק את המרכיב שיוציא אתכם ממנו: את הקקאו, שנחשב חומר שמשחרר רגשות מלנכוליים. ברם, התהליך אינו קורה ביום אחד ולחלקנו הוא ממש קשה ללא אופק אמיתי ליציאה ממנו בזמן הקרוב. לכן, מי שאינו מסוגל לעשות צעדים נטורופאתיים יצטרך לטפל בכך עשוי למצוא את מקומו בטיפול פסיכותרפי מקדים אשר יכשיר את הקרקע לקראת שמיטת דיכאון תזונה וחזרה למצב של חיים תקניים.

מטפל פסיכותרפיסט מומחה לטיפול בדיכאון תזונה

דיכאון בתזונה זו תופעה שקוראת ללא מעט אנשים. אבל היא לא גזירת גורל. גם אם אנחנו במצב קשה של כרס, גזרה לא מחמיאה וצריכת מזון לא בריא מסוכר שגורם לדיכאון, אך לא מצליחים לשנות זאת, יש לכך פתרון. אצל פורטל טיפול בחרדות יכול המטופל להיות בטוח שהוא בדרך למסלול הנכון ולסיום הדיכאון עקב הרגלי התזונה. אצלנו יכול המטופל לדעת שיש מי שיקשיב לו וגם יסייע לו להגיע לאן שהוא צריך כדי להתחיל את חייו מחדש ללא דיכאון תזונה.

עוד מאמרים מעניינים באתר

פורטל טיפול בחרדות במספרים
0
טיפולים השבוע
0
שנות ניסיון
המלצות חמות של מטופלים
מאיר ג.רמת גן
קרא עוד
"לאחר שסבלתי מחרדות הרבה שנים הגעתי אל פורטל טיפול בחרדות וזכיתי לייחס חם ואישי ותוך זמן קצר חזרתי לחייך בחזרה"
דלית ח.פרדס חנה
קרא עוד
"ממליצה מאוד! עברתי מסע מפרך אך נשארתי עם טעם מתוק בסוף בזכות היחס, המקצועיות והליווי של המכון"
רינתי ק.הוד השרון
קרא עוד
"ממליצה בשמו של בעלי שסבל מדיכאון תקופה ארוכה מה שהשפיע על היחסים שלנו ועל האווירה בבית. הופעתי שכבר אחרי מספר מפגשים הוא התחיל לחייך והשאר היסטוריה"
ליאל ט.קריית חיים
קרא עוד
"הכל התחיל שסבלתי מחרדות קשות ליד אנשים עד שפחדתי לצאת מהבית. היום אני כבר מבינה שהכל מאחרי וזה בגלל הצוות המצוין שלא נתן לי להתייאש"
הקודם
הבא
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמר המערכת
מאמר המערכת

פורטל טיפול בחרדות, דיכאון ושיפור ביטחון העצמי.