חרדת קהל

המושג פחד קהל או חרדת קהל, הינו מושג השייך לכלל האוכלוסייה וזאת בניגוד לטענות כי אלו מופיעים רק כאשר לאנשי ציבור, מרצים וכדומה. למעשה חרדה זו עלולה להשפיע בשני אופנים עבור האדם הסובל ממנה: הראשון הוא ברמה נפשית. האדם יחוש מצוקה נפשית עזה בעת עמידה מול קהל וציבור. במישור הפיזי הוא יחוש לחצים בלתי פוסקים בחזה, כאבי ראש, סחרחורות, חוסר איזון ושיווי משקל ועוד. אם אחד או יותר מהסימנים הללו מופיעים, זו היא נורה אדומה המצביעה כי הגיע הזמן לטפל בחרדה זו, ויפה שעה אחת קודם.

הדיעה הרווחת והנפוצה בקרב אנשים הסובלים מחרדות קהל, היא קהל של ממש כגון כנסים, הרצאות, אירועים וכו'. אך בפועל חרדת קהל די מקבילה לחרדה חברתית. כלומר התסמינים שווים ולרוב גם מקור החרדה דומה. לדוגמה, כאשר אדם חושש להביע דיעה בקרבת אנשים, לספר בדיחה בישיבה עם חברים או כל דבר אחר הגורם לו להרגיש אי נוחות וחוסר שקט פנימי עקב הסביבה, הווי אומר כי ישנו סימפטום פנימי המצביע על הצורך לטפל.

הרצאה, כנס, דיבור מול קהל

הגיע הזמן להגיד לפחד "לא"

ישנן שיטות רבות הגורמות להפסקת החרדה, רובם בתחום הפסיכולוגי אך קיימים גם טיפולים בתחום הפסיכיאטרי. בשיטות טיפול פסיכולוגיות, רוב המטפלים יעבדו על נושא שינוי התפישה של המטופל כלפי חרדת קהל ממנה הוא סובל. כך למשל עם תחילת טיפול בחרדות, יאבחן המטפל את החרדה ויבדוק מדוע היא כה משפיע על חייו של האדם, וכיצד להתאים את כל תהליך הטיפול בהתאם למצבו הנפשי והפיזי של האדם אשר מולו.

רצוי לקבל חוות דעת ראשונית עוד בטרם תחילת טיפול כזה או אחר, וכמו כן רצוי לבקש כבר בשיחה או בפגישה הראשוניים לאבחן את מקור החרדה ורק לאחר מכן לשמוע את דרכי הטיפול. לטיפול מטרה אחת והיא פשוטה, הכוונה כמובן להיפטרות מהפחד ולומר "לא" לחרדה אחת ולתמיד. כדי שזה יקרה על המטופל להביע נכונות מלאה ורצון בוער לשינוי. ככל וזה יהיה חזק, כך כל הטיפול יענה על הנחיצות בשינוי ויציאה לדרך חדשה ללא פחד מקהל.

טיפול בחרדת קהל באמצעות חשיפה לחרדה

כאמור ישנן שיטות טיפול רבות עבור חרדת קהל, אך ישנה שיטה אשר מוכרת לרבים בזכות היותה אפקטיבית בתוך זמן קצר. שיטה זו מתמקדת בפן הנפשי, כלומר בזיהוי החרדה ושינוי התפישה. כך למשל וכחלק מטיפול מקצועי, יחשוף אתכם המטופל באופן ישיר עם החרדה והפחד הגדול שלכם ולראשונה בחייכם תוכלו להסתכל לחרדה "בעיניים" ולנצח אותה!

יש לציין כי כל תהליך הטיפול נעשה באופן מבוקר למצבו של המטופל, כך שגם החשיפה לחרדה תיעשה רק כאשר תיהיו מוכנים באמת להיחשף לחרדה ולהתמודד איתה. מטפל מקצועי ילווה אתכם לאורך כל תהליך השינוי, ימליץ וידריך אתכם לשינוי מלא ובנוסף יקנה לכם כלים להתמודדות עתידית בפני חרדות ודיכאון או כל הפרעה אחרת.

עוד מאמרים בנושאי חרדות

פורטל טיפול בחרדות במספרים
0
טיפולים השבוע
0
שנות ניסיון
המלצות חמות של מטופלים
מאיר ג.רמת גן
קרא עוד
"לאחר שסבלתי מחרדות הרבה שנים הגעתי אל פורטל טיפול בחרדות וזכיתי לייחס חם ואישי ותוך זמן קצר חזרתי לחייך בחזרה"
דלית ח.פרדס חנה
קרא עוד
"ממליצה מאוד! עברתי מסע מפרך אך נשארתי עם טעם מתוק בסוף בזכות היחס, המקצועיות והליווי של המכון"
רינתי ק.הוד השרון
קרא עוד
"ממליצה בשמו של בעלי שסבל מדיכאון תקופה ארוכה מה שהשפיע על היחסים שלנו ועל האווירה בבית. הופעתי שכבר אחרי מספר מפגשים הוא התחיל לחייך והשאר היסטוריה"
ליאל ט.קריית חיים
קרא עוד
"הכל התחיל שסבלתי מחרדות קשות ליד אנשים עד שפחדתי לצאת מהבית. היום אני כבר מבינה שהכל מאחרי וזה בגלל הצוות המצוין שלא נתן לי להתייאש"
הקודם
הבא
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמר המערכת
מאמר המערכת

פורטל טיפול בחרדות, דיכאון ושיפור ביטחון העצמי.