טיפול בדיכאון ללא תרופות

ירידה במצב רוח, חוסר תיאבון, עייפות כרונית ותחושת מועקה כללית הם הסימנים הבולטים בדיכאון. כאשר מתחילים סימנים אלו להגיע, זה אומר כי כעת הדיכאון אשר ישב תקופה במוח אדם, מתורגם לפתע לתופעות פיזיות המחמירות את המצב. כאשר בוחנים את אפשרויות הטיפול, מגלים כי סוגי טיפול רבים החל מטיפול תרופתי אצל רופא המומחה בתחום בריאות הנפש, דרך טיפול נפשי אצל פסיכולוג או פסיכותרפיסט ועד לטיפולים אלטרנטיביים באמצעות הרפייה ודמיון מודרך. חלק גדול מהאוכלוסייה יעדיפו טיפול בדיכאון ללא תרופות והכנסת כימיקלים לגוף, אלא טיפול פסיכולוגי להיפטרות מהמצב הקיים.

לכל אחד מהטיפולים הנ"ל יש יתרונות יחסיים וחסרונות שצריך לקחת בחשבון. למשל טיפול באמצעות דמיון מודרך יכול לסייע בטווח המיידי להרגעת הדיכאון, אך כאשר בוחנים זאת במבט כולל מגלים כי הוא מעין "פלסטר" לפצע וכמעט ואינו נוגע בשורש הדיכאון.

מוח רץ (כמושג), הפרעות נפשיות ומחשבתיות, לחצים

מדוע עדיף טיפול בדיכאון ללא תרופות?

מלבד העניין של הכנסת חומרים כימיים לגוף, קיים גם החשש מהתמכרות לתרופה. בדומה להתמכרויות אחרות, גם נטילת תרופות קבועה עלולה לפתח דחף בלתי נשלט לקבלת המנה היומית. יש לציין כי ישנם מקרים אשר האילוצים לא מאפשרים אחרת, כמו במקרים בהם הדיכאון הוא עמוק ושולט באופן מלא על האדם עד כדי חוסר תפקוד. אך ברוב המקרים טיפול בדיכאון ללא תרופות אלא ע"י שיחות רגשיות תסייע להיפטר מהדיכאון אחת ולתמיד.

יתרון נוסף שיש לטיפול פסיכולוגי נפשי ע"פ טיפול תרופתי, הוא העניין של הענקת כלים לחיים. כאשר הפסיכותרפיסט או הפסיכולוג יבחנו את שורש הדיכאון ויטפלו בה, המטופל יקבל כלים להתמודדות נפשית עתידית עם מצבים אחרים ויתרה מכך, בזכות כלים אלו (קרי התובנות) הוא ימנע מקרים דומים בעתיד ויחסוך סבל מיותר. קראו בנושא סוגי דיכאון.

אופן הטיפול אצל פסיכותרפיסט או פסיכולוג

שיטות טיפול בדיכאון ללא תרופות משתנה בין טכניקות הטיפול, והשפעתה תשתנה אף היא אודות לניסיון של המטפל אותו בחרתם. במבט כוללני ניתן לומר כי טיפול פסיכולוגי מתמקד בתחילתו בזיהוי שורש הדיכאון, ורק לאחר שהמטפל זיהה את מקור זו ומניעיו, אזי אופן הטיפול יותאם למצבו הנפשי כמו תהליך החשיפה והשינוי ועוד.

גם לטיפול זה יש חסרונות, ואלו מתמקדות בעיקר בזמני הטיפול ובשיתוף הפעולה בין המטפל למטופל. בניגוד לתרופה שלרוב משפיע במיידי (למעט כמה חריגים), טיפול פסיכולוגי יכול לקחת בין מספר פגישות בודדים, לבין מספר חודשים עד לשינוי משמעותי וחזרה לשמחת החיים.

עוד מאמרים מעניינים בפורטל טיפול בחרדות

פורטל טיפול בחרדות במספרים
0
טיפולים השבוע
0
שנות ניסיון
המלצות חמות של מטופלים
מאיר ג.רמת גן
קרא עוד
"לאחר שסבלתי מחרדות הרבה שנים הגעתי אל פורטל טיפול בחרדות וזכיתי לייחס חם ואישי ותוך זמן קצר חזרתי לחייך בחזרה"
דלית ח.פרדס חנה
קרא עוד
"ממליצה מאוד! עברתי מסע מפרך אך נשארתי עם טעם מתוק בסוף בזכות היחס, המקצועיות והליווי של המכון"
רינתי ק.הוד השרון
קרא עוד
"ממליצה בשמו של בעלי שסבל מדיכאון תקופה ארוכה מה שהשפיע על היחסים שלנו ועל האווירה בבית. הופעתי שכבר אחרי מספר מפגשים הוא התחיל לחייך והשאר היסטוריה"
ליאל ט.קריית חיים
קרא עוד
"הכל התחיל שסבלתי מחרדות קשות ליד אנשים עד שפחדתי לצאת מהבית. היום אני כבר מבינה שהכל מאחרי וזה בגלל הצוות המצוין שלא נתן לי להתייאש"
הקודם
הבא
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמר המערכת
מאמר המערכת

פורטל טיפול בחרדות, דיכאון ושיפור ביטחון העצמי.