טיפול בהתקפי חרדה

התקפי חרדה או בשם המקצועי יותר הפרעת חרדה, יכולים לפגוש כמעט כל אדם בשלב כזה או אחר במהלך חייו. למעשה לחרדות אין גיל, והן מגיעות ללא שום התראה מוקדמת. ע"פ הסטטיסטיקות כ-5% עד 10% מהאוכלוסייה סובלת מהפרעות חרדה בכל זמן נתון, אם כי יש להסתייג ולומר כי עוצמת החרדה משתנית בין אדם לאדם ובין מקרה אחד למקרה אחר. טיפול בהתקפי חרדה נועד להחזיר את השגרה לחייו של האדם הסובל מהם, וזאת באמצעות שיחות, אבחון והתאמת הטיפול למצבו של המטופל.

יש לדעת כי אבחנה מוקדמת ככל הניתן למצב הנפשי, יכולה להועיל במקרים רבים ולקצר משמעותית את זמני הטיפול. לכן במידה ואתם חווים או חוששים כי אתם חווים התקף פאניקה או הפרעת חרדה, רצוי לפנות בהקדם לטיפול.

סימנים לחרדה, כאבים בחזה, לחץ נפשי

הסימנים הנפוצים כאשר מגיעה הפרעת חרדה

למרות שהפרעת חרדה מגיעה ללא התראה מוקדמת, עדיין ישנם סימנים ראשוניים היכולים להצביע על מצב נפשי אשר דורש התייחסות. ראשית יש לדעת שחרדה תחזור על עצמה יותר מפעם אחת, ולכן אם חוויתם לראשונה משהו שנראה כמו התקף חרדה אין צורך להילחץ ובהרבה מקרים מדובר בסטרס זמני שיחלוף כלא היה מעולם. כאשר מצב זה חוזר על עצמו, זו היא נורת אזהרה וסימן כי זה הזמן לפנות אל גורם מקצועי לפחות לצורך אבחון המצב.

הסימנים הנפוצים הדורשים טיפול בהתקפי חרדה הם: לחץ נפשי, עייפות, כאבי ראש כרוניים, כאבים בחזה, בחילות, הקאות, מצב רוח ירוד וחוסר תיאבון, תחושות מועקה, דחפים בלתי נשלטים ולא ברורים ועוד. כאשר מדברים על תחילת החרדה, לרוב אלו יכולים להופיע במינון נמוך יחסית, אך ככל ויעבור זמן ללא התייחסות וטיפול, כל המצב עלול להחמיר ובמקרים רבים יגיעו מחשבות אובדניות..

טיפול בהתקפי חרדה פסיכולוגי או תרופתי?

כאשר חושבים על טיפול בהתקפי חרדה, לרוב עומדות שתי אפשרויות. הראשונה היא טיפול פסיכולוגי – כלומר, אבחון ראשוני אשר יצביע על הגורם לחרדה ברמה הנפשית, ולאחר מכן התאמת הטיפול בהתאם עד לשינוי המחשבה וללא חרדות. השנייה היא טיפול תרופתי – טיפול זה נועד קודם כל להרגיע את הסטרס בגוף, וכמו כן באמצעות טיפול תרופתי ארוך זמן, ניתן יהיה להצביע על שינוי מהותי.

החיסרון בטיפול תרופתי, הוא התלות אשר מפתח המטופל כלפי התרופה. למעשה זה מעין אקמול להתקפי החרדות, וכאשר מעוניינים להיגמל מהתרופה, לרוב זה ייגמר במפח נפש. לעומת זאת טיפול בהתקפי חרדה פסיכולוגי, ישיג את התוצאות הרצויות והנדרשות וזאת ככל והמטופל יביע נכונות ושיתוף פעולה מלא עם המטפל.

עוד בנושא חרדות וטיפולים

פורטל טיפול בחרדות במספרים
0
טיפולים השבוע
0
שנות ניסיון
המלצות חמות של מטופלים
מאיר ג.רמת גן
קרא עוד
"לאחר שסבלתי מחרדות הרבה שנים הגעתי אל פורטל טיפול בחרדות וזכיתי לייחס חם ואישי ותוך זמן קצר חזרתי לחייך בחזרה"
דלית ח.פרדס חנה
קרא עוד
"ממליצה מאוד! עברתי מסע מפרך אך נשארתי עם טעם מתוק בסוף בזכות היחס, המקצועיות והליווי של המכון"
רינתי ק.הוד השרון
קרא עוד
"ממליצה בשמו של בעלי שסבל מדיכאון תקופה ארוכה מה שהשפיע על היחסים שלנו ועל האווירה בבית. הופעתי שכבר אחרי מספר מפגשים הוא התחיל לחייך והשאר היסטוריה"
ליאל ט.קריית חיים
קרא עוד
"הכל התחיל שסבלתי מחרדות קשות ליד אנשים עד שפחדתי לצאת מהבית. היום אני כבר מבינה שהכל מאחרי וזה בגלל הצוות המצוין שלא נתן לי להתייאש"
הקודם
הבא
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמר המערכת
מאמר המערכת

פורטל טיפול בחרדות, דיכאון ושיפור ביטחון העצמי.