מתח נפשי

ישנם שני סוגי מתח ולחץ נפשי, כאשר הראשונה היא חיובית כמו במקרים שכלה במתח לקראת יום החתונה, והסוג השני הוא שלילי שלרוב משפיע לרעה על שיקול הדעת והתחושות הפיזיות של האדם. המאמר הבא מתייחס דווקא לסוג השני שהוא מתח נפשי שלילי, אשר מצריך התייחסות והרגעה שורשית למצב הנוצר.

הגורמים למצבי מתח ולחצים, יכולים להיות כמעט כל דבר, וברוב המקרים מדובר על שילוב של כמה דברים יחד. למשל כאשר הלחץ בעבודה גובר ובו בזמן ישנה מתיחות במשפחה נפש האדם מרגישה כאילו הכל סוגר עליה. תוסיפו לזה לחץ בעקבות מצב כלכלי או טראומה כלשהיא, והרי קיבלתם מתכון לאובדן שיקול הדעת ומצב סטרס מתמשך.

מצב סטרס, סחרחורת, כאבי ראש

הסימנים העיקרים של מתח נפשי

למצבי מתח ולחצים, יש כמה סימנים מרכזיים. הסימנים הראשונים יהיו לרוב מעין כאבי ראש חדים, תחושות אי נוחות וכדומה. כאשר הלחץ הנפשי גובר, גם התחושות הפיזיולוגיות יגברו יחד ולרוב יבואו לידי ביטוי בתוספת כאבי בטן, לחצים בחזה, סחרחורות, בחילות, עלייה בלחץ דם או בסוכר ולמעשה תחושה כללית לא מאוזנת ולא נוחה. כאשר מתחילים להופיע הסימנים הללו, רצוי לפנות אל גורם המומחה בטיפולים אלו, לצורך הרגעת מתח נפשי ושחרור הלחצים השליליים.

יש לציין כי אדם הנמצא בהתקף לחץ עלול לגרום לכל הסביבה להיכנס לפאניקה, ולכן ההמלצה הראשונה היא קודם כל לנסות להירגע ולהרגיע את הסטרס שהאדם נמצא בו. השיטות להרגעת סטרס משתנה בין אדם לאדם, למשל אצל חלק מהאנשים מוזיקה רגועה וצלילים נעימים יעשו את העבודה, לעומת אחרים אשר יעדיפו טיול באוויר הצח או הליכה במקום רגוע. בעת הרגעה המתח הנפשי, חשוב להבין כי המצב הנפשי משפיע באופן ישיר על תחושות אלו, כך שכאשר יצליח האדם למתן את המחשבות והלחצים, כך גם התחושות הפיזיות יחלפו יחד איתם.

זה כאב אמיתי שדורש טיפול?

הכאבים הם אכן אמיתיים וקיימים, אך אין זה אומר כי הם יישארו כך. ככל והרגעת מתח נפשי תגיע בשלב מוקדם של המצב, כך הרגעת הכאבים יהיו קצרי מועד. למרות שהכאבים אכן מושפעים מהלחץ הפנימי של האדם, יש לדעת כי מצב זה אינו אידיאלי וכי ישנה השלכות ארוכות טווח למצבים אלו כמו לחץ דם גבוה הידוע כגורם לבעיות שונות בגוף האדם.

טיפול בלחצים ושחרור מתח נפשי הוא הדרך הטובה ביותר ליהנות מחיים תקינים למרות הנסיבות שבגללן האדם נכנס למצב זה מלכתחילה. בטיפול מקצועי לרוב יעבדו על מקור הלחצים והסיבות המרכזיות להשפעתם על האדם, כך שלאחר טיפול מקצועי יצא המטופל עם כלים להתמודדות עתידית עם מצבים אלו ובכך יוכל לגבור ולנצח מצבים מעין אלו של לחצים ומתחים.

עוד מאמרים מעניינים באתר

פורטל טיפול בחרדות במספרים
0
טיפולים השבוע
0
שנות ניסיון
המלצות חמות של מטופלים
מאיר ג.רמת גן
קרא עוד
"לאחר שסבלתי מחרדות הרבה שנים הגעתי אל פורטל טיפול בחרדות וזכיתי לייחס חם ואישי ותוך זמן קצר חזרתי לחייך בחזרה"
דלית ח.פרדס חנה
קרא עוד
"ממליצה מאוד! עברתי מסע מפרך אך נשארתי עם טעם מתוק בסוף בזכות היחס, המקצועיות והליווי של המכון"
רינתי ק.הוד השרון
קרא עוד
"ממליצה בשמו של בעלי שסבל מדיכאון תקופה ארוכה מה שהשפיע על היחסים שלנו ועל האווירה בבית. הופעתי שכבר אחרי מספר מפגשים הוא התחיל לחייך והשאר היסטוריה"
ליאל ט.קריית חיים
קרא עוד
"הכל התחיל שסבלתי מחרדות קשות ליד אנשים עד שפחדתי לצאת מהבית. היום אני כבר מבינה שהכל מאחרי וזה בגלל הצוות המצוין שלא נתן לי להתייאש"
הקודם
הבא
מאמרים נוספים באותו הנושא
מאמר המערכת
מאמר המערכת

פורטל טיפול בחרדות, דיכאון ושיפור ביטחון העצמי.