סוגי חרדות

התקף חרדה בבית

מצב של חרדה, עלול לתפוס חלק מהאנשים באופן בלתי צפוי. ברוב המקרים כאשר תוקפת את האדם לראשונה חרדה, הוא ימצא עצמו מבולבל וחסר אונים בכל הקשור להבנת החרדה. ישנם סוגי חרדות רבים, כאשר כל חרדה כזו משתנה מאדם לאדם ומקורה בנפש האדם. ההמלצה הראשונה היא קודם כל לנסות להירגע, וזה ניתן באמצעות מספר שיטות הרגעה נפוצות:

 • ספורט, ריצה או התעמלות.
 • האזנה למוזיקה מרגיעה.
 • להיות בסביבה תומכת של אנשים קרובים.
 • לבצע פעולות הסחה מההתקף. ועוד.

בשורה התחתונה כל אדם מכיר מהן הפעולות המרגיעות אותו, ולכן רצוי לשמוע לגוף באשר להרגעת התקף החרדה. למרות הרגעה זמנית זו, יש לדעת כי התקף כזה או אחר יחזור לאחר תקופת מה במידה ולא פניתם לקבלת טיפול בחרדות. אפשר לדמות את פעולת ההרגעה לפלסטר, אשר עוצר את זרימת הדם מפצע עמוק לאותו הרגע, אך כדי להירפא יש צורך בחיטוי יסודי של המקום..

חרדת נטישה, חיבוק לאמא, פחד שיעזבו אותו

סוגי חרדות נפוצים ומוכרים

כאמור קיימים סוגי חרדות רבים, אך ישנם כמה הבולטים בשל היותם נפוצים יותר בקרב האוכלוסייה. הראשון:

 • חרדה חברתית – זה מעין פחד פנימי אשר מונע מהאדם להימצא בקרבת אנשים בכלל, ובמקרים רבים יכול לגרום לאותו האדם לא לצאת מהבית.
 • חרדה בריאותית – אחת מיני סוגי חרדות הנפוצים, אשר לרוב מגיעה בצורת פחד ממחלות, חרדה בעקבות מחלה שהייתה ועוד.
 • חרדת בחינות – למרות היותה מופיעה בתקופות מבחנים, ברוב המקרים מקור החרדה הוא בדימוי העצמי של האדם ודורש התייחסות שונה מחרדת בחינות.
 • חרדה מקהל – פחד לעמוד על הבמה, לדבר בפני רבים, להביע דיעה או אפילו סתם לספר בדיחה. כמו חרדת בחינות, כך חרדה מקהל דורשת טיפול בדימוי העצמי.
 • חרדת נטישה – חרדה זו משתייכת למשפחת סוגי חרדות הנפוצים בקרב תינוקות וילדים, ועלולה להופיע גם בגילאי זקנה כאשר קיימת החרדה מנטישה של הקרובים לאדם.
 • חרדת נהיגה – פחד לנהוג לבד או לנהוג בכלל, פאניקה בעת הנסיעה, חששות מתאונה והתנגשות עם משאית ועוד..
 • חרדת גבהים וטיסות – הגובה נראה מאיים במיוחד, אתם חוששים שעוד רגע הבניין או המטוס יקרסו, הכל נראה כ"כ קטן, נדמה שהרצפה עלולה להתמוטט מתחת לרגליכם..
 • חרדה בעקבות טראומה – חרדה זו דורשת התייחסות מקצועית, ורצוי שתיהיה כמה שיותר קרוב למועד הטראומה.
סוגי חרדות נפוצים

איך מטפלים בחרדות אלו?

סוגי הטיפול משתנים מאוד, ולמעשה אין בזה "תורה מסיני". עם פנייה למטפל מוסמך המכיר סוגי חרדות ודרכי טיפול, יש להציג את החרדה, את המניעים שלה, מתי היא הופיעה לראשונה, כיצד היא משפיעה על חייכם ועוד. ככל ותפרטו יותר ותתנו פרטים מלאים, כך למטפל יהיה קל יותר לסייע לכם להתמודד עם החרדה ולבסוף גם לנצח אותה.

רוב המטפלים מציעים מגוון חבילות טיפול, אשר עלותם נקבעת מראש ולרוב חבילות אלו משתנות בהתאם למצב המטופל והערכת הזמן עד לחזרה לחיים תקינים. חלק מהמטפלים יציעו לך פגישת היכרות בעלות מינימלית לשם מתן הערכה מקצועית לגבי החרדה ממנה אתם סובלים, ולמעשה תוכלו להתרשם במהלך פגישה זו מאופן הטיפול, ממקצועיות המטפל ותוכלו גם להסיק האם סגנון זה מתאים עבורכם.

עוד מאמרים באתר

פורטל טיפול בחרדות במספרים
0
טיפולים השבוע
0
שנות ניסיון
המלצות חמות של מטופלים
מאיר ג.רמת גן
קרא עוד
"לאחר שסבלתי מחרדות הרבה שנים הגעתי אל פורטל טיפול בחרדות וזכיתי לייחס חם ואישי ותוך זמן קצר חזרתי לחייך בחזרה"
דלית ח.פרדס חנה
קרא עוד
"ממליצה מאוד! עברתי מסע מפרך אך נשארתי עם טעם מתוק בסוף בזכות היחס, המקצועיות והליווי של המכון"
רינתי ק.הוד השרון
קרא עוד
"ממליצה בשמו של בעלי שסבל מדיכאון תקופה ארוכה מה שהשפיע על היחסים שלנו ועל האווירה בבית. הופעתי שכבר אחרי מספר מפגשים הוא התחיל לחייך והשאר היסטוריה"
ליאל ט.קריית חיים
קרא עוד
"הכל התחיל שסבלתי מחרדות קשות ליד אנשים עד שפחדתי לצאת מהבית. היום אני כבר מבינה שהכל מאחרי וזה בגלל הצוות המצוין שלא נתן לי להתייאש"
הקודם
הבא
מאמרים נוספים באותו הנושא